LDU4860S600-WD
Manufacturers: XP Power
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: LDU4860S600-WD
Description: LED DRIVER CC BUCK 2-57V 600MA
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Product Category LED Drivers
Type Constant Current
Series LDU48 (48W)
Weight 0.04 lb (18.14 g)
Dimming Analog, PWM
Ratings IP67
Features Remote On/Off, SCP
Topology Buck
Approvals EN
Efficiency 97%
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 34W
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)
Voltage - Output 2 ~ 57V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Input (Min) 7V
Current - Output (Max) 600mA