| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | JVA151500S24 |
| Description: | DC DC CONVERTER 24V 15W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | JVA15 (15W) |
| Features | Remote On/Off |
| Efficiency | 72% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 15W |
| Package / Case | 5-DIP Module |
| Size / Dimension | 4.92" L x 2.95" W x 1.57" H (125.0mm x 75.0mm x 40.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 1500V |
| Voltage - Input (Min) | 200V |
| Current - Output (Max) | 625mA |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $81.00 | $79.38 | $77.79 |