JTH1548S15
Manufacturers: XP Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: JTH1548S15
Description: DC DC CONVERTER 15V 15W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Isolated Module
Series JTH (15W)
Features OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging Tube
Efficiency 86%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15W
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1A