JSK5048S15
Manufacturers: XP Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: JSK5048S15
Description: DC DC CONVERTER 15V 50W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Isolated Module
Series JSK50 (50W)
Features Remote On/Off, SCP
Packaging Tube
Efficiency 92%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50W
Package / Case 6-DIP Module
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 3.33A