| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | JHL0624D15 |
| Description: | DC DC CONVERTER +/-15V 6W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | JHL (6W) |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Packaging | Tube |
| Efficiency | 83% |
| Part Status | Active |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 6W |
| Package / Case | 24-DIP Module, 9 Leads |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Input (Min) | 20V |
| Current - Output (Max) | 200mA, 200mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $38.00 | $37.24 | $36.50 |