JCM2048D15
Manufacturers: XP Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: JCM2048D15
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 20W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Isolated Module
Series JCM (20W)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging Tube
Efficiency 89%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20W
Package / Case 6-DIP Module
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 667mA, 667mA