JCG1548S3V3
Manufacturers: XP Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: JCG1548S3V3
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 15W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Isolated Module
Series JCG (15W)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging Tube
Efficiency 86%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15W
Package / Case 24-DIP Module, 8 Leads
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 4A