IK2403SA
Manufacturers: XP Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: IK2403SA
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 250MW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Isolated Module
Series IK (0.25W)
Features -
Packaging Tube
Efficiency 60%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 250mW
Package / Case 4-SIP Module
Size / Dimension 0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 75.7mA