ICH7548S12
Manufacturers: XP Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: ICH7548S12
Description: DC DC CONVERTER 12V 75W
Type Isolated Module
Series ICH (200W)
Features Remote On/Off, OVP, SCP
Packaging Box
Efficiency 85%
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 75W
Package / Case 9-DIP Module
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.5kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 6.25A