| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | FS10CT-12 |
| Description: | DC DC CONVERTER +/-500V 10W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | High Voltage - Isolated Module |
| Series | XP EMCO - FS (10W) |
| Features | OTP, OVP, SCP |
| Packaging | Box |
| Efficiency | 85% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 10W |
| Package / Case | 8-DIP Module |
| Size / Dimension | 2.25" L x 1.12" W x 0.50" H (57.2mm x 28.5mm x 12.7mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 500V |
| Voltage - Output 2 | -500V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.5kV |
| Operating Temperature | -25°C ~ 75°C |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage - Input (Min) | 0.7V |
| Current - Output (Max) | 10mA, 10mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $163.01 | $159.75 | $156.55 |