ECS100US12
Manufacturers: XP Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: ECS100US12
Description: AC/DC CONVERTER 12V 80W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Open Frame
Series ECS (100W)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Approvals CB
Efficiency 90%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 80W (100W Forced Air)
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 8.3A