| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | DTE6048S48 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 48V 60W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | DTE60 (60W) |
| Approvals | CB, CE, cURus |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 60W |
| Size / Dimension | 4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 1.25A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $80.00 | $78.40 | $76.83 |