| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | DTE2024S5V1-D |
| Description: | DC/DC CONVERTER 5.1V 20W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | DTE20 (20W) |
| Approvals | CB, CE, cURus |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 20W |
| Size / Dimension | 3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5.1V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $62.00 | $60.76 | $59.54 |