DLG150PS1400-A
Manufacturers: XP Power
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: DLG150PS1400-A
Description: LED DRIVER CC AC/DC 30-107V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Product Category LED Drivers
Type Constant Current
Series DLG-HV (150W)
Weight 1.7 lbs (771.1 g)
Dimming -
Ratings IP67
Features OCP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals CE, UL
Efficiency 91%
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 150W
Size / Dimension 8.90" L x 2.68" W x 1.54" H (226.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
Voltage - Output 30 ~ 107V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75kV
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 1.4A