| Manufacturers: | XMOS |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | XS1-G04B-FB512-I4 |
| Description: | IC MCU 32BIT 256KB SRAM 512PBGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XMOS |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 400MIPS |
| Series | XS1 |
| RAM Size | - |
| Core Size | 32-Bit Quad-Core |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Peripherals | - |
| Connectivity | Configurable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 256 |
| Core Processor | XCore |
| Package / Case | 512-LFBGA |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 256KB (64K x 32) |
| Program Memory Type | SRAM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 512-PBGA (20x20) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 0.95V ~ 3.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |