| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | 820445511E |
| Description: | DISK VARISTOR HIGHSURGE 14MM; 55 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 255J |
| Series | - |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Current - Surge | 6kA |
| Maximum AC Volts | 550V |
| Maximum DC Volts | 745V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910V |
| Capacitance @ Frequency | 240pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.14 | $1.12 | $1.09 |