| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Wireless Charging Coils |
| Data Sheet: | 760308101214 |
| Description: | RX 1 COIL 1 LAYER 26UH 1.1A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Wireless Charging Coils |
| Type | 1 Coil, 1 Layer |
| Series | WE-WPCC |
| Function | Receiver |
| Q @ Freq | 25 @ 125kHz |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 26µH |
| Part Status | Active |
| Size / Dimension | 0.75" Dia x 0.03" H (19.0mm x 0.8mm) |
| DC Resistance (DCR) | 520mOhm Max |
| Current - Saturation | 2A |
| Current Rating (Amps) | 1.1A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Frequency - Self Resonant | 11MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.49 | $7.34 | $7.19 |