| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Arrays, Signal Transformers |
| Data Sheet: | 74489430068 |
| Description: | INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Arrays, Signal Transformers |
| Height | 0.083" (2.10mm) |
| Series | WE-TDC |
| Ratings | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±30% |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Number of Coils | 2 |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating - Series | 625mA |
| Current Rating - Parallel | 1.25A |
| Current Saturation - Series | 1A |
| DC Resistance (DCR) - Series | - |
| Current Saturation - Parallel | 2A |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 146mOhm Max |
| Inductance - Connected In Series | 27.2µH |
| Inductance - Connected In Parallel | 6.8µH |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |