| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Arrays, Signal Transformers |
| Data Sheet: | 744851102 |
| Description: | INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Arrays, Signal Transformers |
| Height | 0.453" (11.50mm) |
| Series | WE-DCT |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±10% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Number of Coils | 2 |
| Size / Dimension | 0.906" L x 0.728" W (23.00mm x 18.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating - Series | 550mA |
| Current Rating - Parallel | 1.1A |
| Current Saturation - Series | 650mA |
| DC Resistance (DCR) - Series | - |
| Current Saturation - Parallel | 1.3A |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 290mOhm Max |
| Inductance - Connected In Series | 400µH |
| Inductance - Connected In Parallel | 100µH |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.68 | $4.59 | $4.49 |