| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 744731332 |
| Description: | FIXED IND 3.3MH 180MA 8 OHM TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | WE-TIS |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 3.3mH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.307" Dia (7.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 8Ohm Max |
| Current - Saturation | 150mA |
| Current Rating (Amps) | 180mA |
| Height - Seated (Max) | 0.295" (7.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 1MHz |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.25 | $2.21 | $2.16 |