| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 74459247 |
| Description: | FIXED IND 470UH 800MA 1.08 OHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | WE-PD3 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 470µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.08Ohm Max |
| Current - Saturation | 1.1A |
| Current Rating (Amps) | 800mA |
| Height - Seated (Max) | 0.300" (7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 2.4MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.95 | $0.93 | $0.91 |