| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 74454220 |
| Description: | WE-PD3 SMT SHIELDED POWER INDUCT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | WE-PD3 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 220µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 800mOhm Max |
| Current - Saturation | 700mA |
| Current Rating (Amps) | 450mA |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 4.5MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.12 | $2.08 | $2.04 |