| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 744393440033 |
| Description: | FIXED IND 330NH 16.5A 2.1 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | WE-XHMI |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 330nH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Metal Composite |
| Size / Dimension | 0.262" L x 0.254" W (6.65mm x 6.45mm) |
| DC Resistance (DCR) | 2.1mOhm |
| Current - Saturation | 31A |
| Current Rating (Amps) | 16.5A |
| Height - Seated (Max) | 0.130" (3.30mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Self Resonant | 127MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.47 | $1.44 | $1.41 |