| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DIP Switches |
| Data Sheet: | 416131160806 |
| Description: | SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | DIP Switches |
| Pitch | 0.050" (1.27mm), Half |
| Length | 0.346" (8.79mm) |
| Series | WS-DISV |
| Circuit | SPST |
| Features | Tape Seal |
| Washable | Yes |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Slide (Standard) |
| Body Material | Polyphthalamide (PPA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Actuator Level | Flush, Recessed |
| Contact Finish | Gold |
| Voltage Rating | 24VDC |
| Electrical Life | 1,000 Cycles |
| Mechanical Life | 2,000 Cycles |
| Contact Material | - |
| Termination Style | Gull Wing |
| Height Above Board | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Current Rating (Amps) | 25mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.50 | $6.37 | $6.24 |