| Manufacturers: | Wurth Electronics Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver Modules |
| Data Sheet: | 2603011021000 |
| Description: | ALL-IN-ONE RADIO MODUL 2.4GHZ |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc. |
| Product Category | RF Transceiver Modules |
| Series | - |
| Protocol | - |
| Data Rate | 72kbps |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Tray |
| Modulation | FSK |
| Memory Size | - |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -115dBm |
| Antenna Type | Integrated, Chip |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 33-SMD Module |
| Power - Output | 10dBm |
| Voltage - Supply | 1.9V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | UART |
| RF Family/Standard | General ISM > 1GHZ |
| Utilized IC / Part | - |
| Current - Receiving | 10mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 38mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $38.35 | $37.58 | $36.83 |