| Manufacturers: | Weidmuller |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1965970000 |
| Description: | BL-I/O 3.5/30F PNP LED GR BED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Features | LED, Mating Flange |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 5A |
| Voltage - UL | 50V |
| Current - IEC | 2.2A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Levels | 1 (Mate), 3 (Input) |
| Insulation Height | 0.818" (20.78mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 8mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 10 (Mate), 30 (Input) |
| Positions Per Level | 10 (Mate), 30 (Input) |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 75°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $34.27 | $33.58 | $32.91 |