| Manufacturers: | Weidmuller |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1813660000 |
| Description: | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 10.16MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | Omnimate SU |
| Features | Mating and Mounting Flange |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 60A |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | 78.3A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 1kV |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.260" (32.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Silver |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.28 | $5.17 | $5.07 |