| Manufacturers: | Weidmuller |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1611990000 |
| Description: | TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 7MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Plug, Blade Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.276" (7.00mm) |
| Series | Powermate STV |
| Features | Mating Flange |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | M3 |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 25A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 32A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1kV |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.843" (21.41mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Dielectric Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Silver |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.51 | $7.36 | $7.21 |