| Manufacturers: | Weidmuller |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Data Sheet: | 0692160000 |
| Description: | CONN TERM BLK FEED THROUGH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Product Category | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Type | Feed Through |
| Color | - |
| Series | SAK |
| Features | Surge Protection |
| Fuse Type | - |
| Part Status | Active |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 10A |
| Voltage - IEC | 300V |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 2; Connected |
| Stripping Length | - |
| Terminal - Width | 18.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 3 |
| Material - Insulation | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.22 | $17.86 | $17.50 |