| Manufacturers: | Weidmuller |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Specialized |
| Data Sheet: | 0501470000 |
| Description: | TERM BLK BUS BAR 2POS 8.0MM BLUE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Product Category | Terminal Blocks - Specialized |
| Type | Bus Bar - Side |
| Length | 1.929" (49.00mm) |
| Series | SAK |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 40A |
| Height (Max) | 1.732" (44.00mm) |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | 41A |
| Housing Color | Blue |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Voltage - IEC | 400V |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 12mm |
| Terminal - Width | 8.0mm |
| Termination Style | Special, Hybrid |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Gemin (Thermosetting Plastic) |
| Operating Temperature | -60°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.42 | $6.29 | $6.17 |