| Manufacturers: | WeEn Semiconductors |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | NXPLQSC106506Q |
| Description: | Schottky Diodes & Rectifiers NXPLQSC106506/TO-220AC/STANDARD MARKING * HORIZONTAL, RAIL PACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | WeEn Semiconductors |
| Product | Schottky Diodes |
| Packaging | Tube |
| Technology | Si |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Product Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Configuration | Single |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | TO-220AC-2 |
| Part # Aliases | 934072000000 934072074127 |
| Product Category | Schottky Diodes & Rectifiers |
| If - Forward Current | 10 A |
| Ir - Reverse Current | 700 uA |
| Vf - Forward Voltage | 2.1 V |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Ifsm - Forward Surge Current | 52 A |
| Maximum Operating Temperature | + 175 C |
| Vrrm - Repetitive Reverse Voltage | 650 V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.73 | $1.70 | $1.66 |