| Manufacturers: | WeEn Semiconductors |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - TRIACs |
| Data Sheet: | BTA203-800CTEP |
| Description: | BTA203-800CT/TO-92/STANDARD MARK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Product Category | Thyristors - TRIACs |
| Series | - |
| Triac Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Voltage - Off State | 800V |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 30mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 30mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 3A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 27A, 30A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.16 | $0.16 | $0.15 |