| Manufacturers: | Wakefield-Vette |
|---|---|
| Product Category: | Thermal - Heat Sinks |
| Data Sheet: | 395-1AB |
| Description: | HEATSINK 3X5X2.5" POWER/IGBT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wakefield-Vette |
| Product Category | Thermal - Heat Sinks |
| Type | Board Level |
| Shape | Rectangular, Fins |
| Width | 5.000" (127.00mm) |
| Length | 3.000" (76.20mm) |
| Series | 395 |
| Diameter | - |
| Material | Aluminum |
| Part Status | Active |
| Package Cooled | Power Modules |
| Material Finish | Black Anodized |
| Attachment Method | Bolt On |
| Thermal Resistance @ Natural | 1.10°C/W |
| Height Off Base (Height of Fin) | 2.500" (63.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 0.50°C/W @ 500 LFM |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $22.71 | $22.26 | $21.81 |