| Manufacturers: | WIMA |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | DCP4R245006JD2KSSD |
| Description: | CAP FILM 5UF 10% 1300VDC RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WIMA |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 5µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.787" W (31.50mm x 20.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1300V (1.3kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.555" (39.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 14 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.58 | $4.49 | $4.40 |