| Manufacturers: | Vishay / Vitramon |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | VJ1210A222FXBAT |
| Description: | CAP CER 2200PF 100V C0G/NP0 1210 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Vitramon |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | VJ |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±1% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 2200pF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Thickness (Max) | 0.067" (1.70mm) |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.61 | $0.60 | $0.59 |