| Manufacturers: | Vishay / Thin Film |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | PLT1206Z2001AST5 |
| Description: | RES SMD 2K OHM 0.05% 0.4W 1206 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Thin Film |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | PLT |
| Features | Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±0.05% |
| Resistance | 2 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.4W, 2/5W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.033" (0.84mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |