53D822G050JS6
Manufacturers: Vishay / Sprague
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 53D822G050JS6
Description: CAP ALUM 8200UF 50V AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay / Sprague
Series 53D
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 8200µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 50V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.012" Dia x 3.142" L (25.70mm x 79.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C