| Manufacturers: | Vishay / Sprague |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | 36DE224G015CD2A |
| Description: | CAP ALUM 220000UF 15V SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Sprague |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | 36DE |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +75% |
| Capacitance | 220000µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.126" (28.60mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 15V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 2.579" Dia (65.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 4.752" (120.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $69.78 | $68.38 | $67.02 |