| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | VS-25CTQ045SPBF |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Base Part Number | 25CTQ045 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.75mA @ 45V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 15A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.56 | $3.49 | $3.42 |