| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Data Sheet: | VS-22RIA120 |
| Description: | SCR MED POWER 1200V 22A TO-48 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Thyristors - SCRs |
| Series | - |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | TO-208AA, TO-48-3, Stud |
| Base Part Number | 22RIA* |
| Voltage - Off State | 1.2kV |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | TO-208AA (TO-48) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 130mA |
| Current - Off State (Max) | 10mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.7V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 60mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 22A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 35A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $20.46 | $20.05 | $19.65 |