| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | VS-20ETF10STRR-M3 |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 20A TO263AB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-263 (D2Pak) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1000V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.31V @ 20A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.72 | $1.69 | $1.65 |