| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | SD101B-TAP |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V DO35 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | 2.1pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200nA @ 40V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30mA |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 15mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.04 | $0.04 | $0.04 |