| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Data Sheet: | MBL104S-M3/I |
| Description: | BRIDGE RECT 1PHASE 400V 1A 4SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 400mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |