| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Arrays |
| Data Sheet: | DZ23C8V2-G3-08 |
| Description: | DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Diodes - Zener - Arrays |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 300mW |
| Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.05 | $0.05 | $0.05 |