| Manufacturers: | Vishay / Dale |
|---|---|
| Product Category: | Specialized Resistors |
| Data Sheet: | WSBS5216L1000KT14 |
| Description: | RESISTOR SHUNT 100 UOHM 10% 12W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Product Category | Specialized Resistors |
| Type | Shunt, Battery |
| Series | Power Metal Strip® |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 100 µOhms |
| Composition | Metal Element |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive AEC-Q200 |
| Mounting Type | Shunt Fixture, 60mm Pitch |
| Power (Watts) | 12W |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.19 | $4.11 | $4.02 |