RN60D14R0FRE6
Manufacturers: Vishay / Dale
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RN60D14R0FRE6
Description: RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay / Dale
Series Military, MIL-R-10509/1, RN60
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 14 Ohms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C