RN55C7503FRE6
Manufacturers: Vishay / Dale
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RN55C7503FRE6
Description: RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 750 kOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C