RN55C3481FRE6
Manufacturers: Vishay / Dale
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RN55C3481FRE6
Description: RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay / Dale
Series Military, MIL-R-10509/7, RN55
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 3.48 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C