RLR07C9760FPR36
Manufacturers: Vishay / Dale
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RLR07C9760FPR36
Description: RES 976 OHM 1% 1/4W AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay / Dale
Series Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 976 Ohms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate P (0.1%)
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C