| Manufacturers: | Vishay / Dale |
|---|---|
| Product Category: | Chassis Mount Resistors |
| Data Sheet: | RDSF0100440R0JDBNI |
| Description: | 100W 440 OHM ROUND-WIRE NON-INDU |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Product Category | Chassis Mount Resistors |
| Series | RDSF |
| Features | Non-Inductive |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 440 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | 100W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm) |
| Coating, Housing Type | Silicone Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.74 | $19.35 | $18.96 |